Chovatelská stanice FCI

Z JABKENICKÝCH DOUBKŮ

Zdeněk a Eva Dvořákovi, 294 45 Jabkenice 167

tel: 602 969 133, 606 612 485   e-mail: dvoreva@seznam.cz   www.doubka.cz   

Plemena (Tierrassen)

Knírač malý černostříbřitý (Zwergschnauzer schwarz-silber)
Ruský černý teriér (Russische schwazer Terrier)
Mainská mývalí kočka (Maine-coon Katze)

O nás (über uns)

Začátky (Start)
Naše zvířata (Unsere Tiere)
Aktuality (Neue)
Odchovy (Nachzucht)
Štěňata (Welpen)
Fotoalbum (Photos)
Kontakt
Odkazy (Links)

 

CH. AGÁTA z Jabkenických Doubků (Agátka, Agi, Ája, Áška, Kanálie)

CHOVNÁ FENA (ZUCHTHÜNDIN)

Plemeno: knírač malý

Barva: černostříbřitá

Datum narození: 2.6.1999 († 3.9.2013)

Bonitace: 10/4Ay/5

Výstavní ocenění: Šampion ČR, 6x ČKŠ, 2x res.ČKŠ, 2x Oblastní vítěz, Národní vítěz 2000, Národní vítěz 2002, 4x CAC, 2x res.CAC, res.CAC SR, CACIB

(rodokmen)

otec: ICH. ATTILA z Dixie CS; matka: BELINKA z Majklovy zahrady CS

    

Tak tato psí dáma se jmenuje Agátka.  Přes svůj věk téměř devíti let je neustále největší hračička a provokatér ve smečce. Od malinka to byl velice zvídavý pejsek a tato vlastnost ji vydržela doposud. Nic jí neuteče. Při procházkách v lese pečlivě "čte" všechny vzkazy od ostatních zvířátek, noří čenich do všech děr a otvorů, takže občas úprkem opouštíme lesní mýtiny, protože Áška přiběhne s čumáčkem plným vos a se zaujetím sleduje, jak je vyprošťujeme. A mezitím ještě stačí provokovat ke hrám všechny ostatní. Na rozdíl od své maminky Ketty před ní nikdy nebylo nic v bezpečí. Na půl roce kompletně rozkousala budík i s baterkou a pečlivě "pročetla" Zlaté stránky. S obrovským zájmem "studuje" jakékoli kosmetické výrobky, nejvíce jí však chutnají řasenky a rtěnky. Nepohrdne ale ani tužkou na oči. Z jídla sežere cokoli, protože její zvědavost je natolik silná, že musí vše ochutnat. Krom všech masíček miluje i brambory a syrové kynuté těsto. Umí se nažrat k prasknutí a hrozně ráda chodí na návštěvy. Je prostě nepřekonatelná.

    

Snad právě proto, že Agátě nedělalo vůbec žádný problém pohybovat se v naprosto cizím prostředí, zkusili jsme s ní výstavy. Hned od dorostu byla úspěšná a tak nastala doba upravování srsti, hlídání termínů výstav, cestování a vystavování. Áška si tuto dobu docela užívala, brala to jako společenskou událost. No a protože se jí podařilo během tří let nasbírat dost výstavních titulů a dosáhla titulu Šampiona ČR  a navíc nastal čas, kdy se kupírovaní jedinci nesměli vystavovat, přestala Agáta s výstavami a se svým vrozeným temperamentem se vrhla na další činnost. Z role modelky přesedlala na roli matky. Naprosto pohodové a vzorné matky. Odchovala bez problémů čtyři vrhy, celkem dvacet štěňátek. Sedm psích holčiček a třináct kluků. Při prodeji štěňat je pro nás nejdůležitější vztah majitele k pejskovi, otázky výstav a chovu jsou druhořadé. Nejlepší odměnou jsou pak zprávy nebo fotografie od nových majitelů, které svědčí o spokojenosti páníčků a ještě spokojenějších psích kamarádech.

Ve svých sedmi letech měla Agáta své poslední potomky, a tak jsme si nechali doma další psí slečnu jménem Flér. Pro Agátku to byla skvělá příležitost, jak učit lumpárny někoho dalšího. A Flérka je velice učenlivá. Ostatní členové smečky si asi docela oddechli, že terčem jejích zábav bude někdo mladší. Takže teď s klidem zpovzdálí sledují hry, honičky, provokace a dovádění naší naprosto neúnavné Agátky a její dcery Flér a aby se neřeklo, sem tam se i přidají.

  

 

3.9.2013 ráno jsme si museli dojet pro pomoc k našim veterinářům. Čtrnáctiletá Agátka prohrála boj s agresivním sarkomem v čelisti.  Věřím tomu, že jsme našli tu nejlepší chvilku pro její uspání. Ale strašně to bolí, letos odešla i její maminka Ketty a obě naše holčičky nám strašně moc chybí. Ketty byla náš první pejsek a Agátka první odchované štěně. Snad se tam nahoře za duhou setkaly a obě nás odtamtud hlídají.

 

zpět

Poslední aktualizace:

1.1.2017

 

Zpracoval: dvoreva