Chovatelská stanice FCI

Z JABKENICKÝCH DOUBKŮ

Zdeněk a Eva Dvořákovi, 294 45 Jabkenice 167

tel: 602 969 133, 606 612 485   e-mail: dvoreva@seznam.cz   www.doubka.cz   

Plemena (Tierrassen)

Knírač malý černostříbřitý (Zwergschnauzer schwarz-silber)
Ruský černý teriér (Russische schwazer Terrier)
Mainská mývalí kočka (Maine-coon Katze)

O nás (über uns)

Začátky (Start)
Naše zvířata (Unsere Tiere)
Aktuality (Neue)
Odchovy (Nachzucht)
Štěňata (Welpen)
Fotoalbum (Photos)
Kontakt
Odkazy (Links)

 

 

LADY Canisyard (Lady, Luisa, Didi)    CHOVNÁ FENA (HÜNDIN)

Plemeno: ruský černý teriér

Barva: černá

Datum narození: 22.5.2005

Bonitace: 2/00/5AUS/5

DKK: 0-0

Výstavní ocenění: Vítěz třídy, CACJ, CAC, 2x BOV, Český veterán šampion, Klubový veterán šampion

(rodokmen)

otec: GERI GIBSON Canisyard CS; matka: CH. IRIS Cynopolis SK

    

Protože jsme se přestěhovali z bytu do baráku s velkou zahradou a chtěli jsme nějakého většího psa na hlídání, nastal problém s výběrem rasy. I když na plemeno knírače nedáme dopustit, představovali jsme si ven psa klidnějšího. Náš problém byl vyřešen hned při prvním pohledu na černého teriéra - internetový obrázek nádherného psa CH. Bryana Genetic nám učaroval. Následovalo pátrání po vlastnostech, chovu u nás atd. a už jsme frčeli na Moravu pro malou psí slečnu, pro kterou jsme si objednali jméno Lady. A tak začal náš život s černyškou. Kníračům jsme přivezli novou kamarádku, která sice byla zrovna tak velká jako oni, ale přesto se chovala jako malé, nevycválané štěně. A tak začali s výchovou. Asi byli překvapeni, že jim den ode dne doslova přerůstá přes hlavu, ale brali to tak, že je to nějaký nepovedený přírůstek a měli s ní obrovskou trpělivost. Ona se zase ze všech sil snažila se jim přizpůsobit a dodnes ráda uléhá do jejich malých pelíšků a tváří se, že se tam bez problémů vejde jako oni. Dnes je sice desetkrát tak velká, ale přesto se poslušně zařadila do smečkové hierarchie a poslouchá "bábu"  Ketty, která byť nejmenší, stále setrvává v pozici vůdce smečky.

 

To vše je určitě hlavně proto, že černý teriér má fantastickou povahu. Po přečtení charakteristiky plemene jsme očekávali větší autoritu, ale černyš je pes naprosto přizpůsobivý, pohodový a vyrovnaný, bezmezně milující svou rodinu a i když je v něm skryta obrovská síla (má neuvěřitelnou sílu v nohách), nemá potřebu svou naprostou převahu nijak dokazovat. Jen pro zajímavost - byli jsme čtyři dny na výcvikovém setkání majitelů tohoto plemene, sešlo se tam 23 dospělých jedinců, nějací dorostenci a do toho čtyři malí knírači. Všichni psi chodili v areálu bez vodítek a za celou dobu nedošlo k jedinému konfliktu.

 

 

 

Se zlou se však u černyše potáže ten, kdo by chtěl někomu z rodiny ublížit. Přestože nikdy není agresivní, dá pak svou sílu jasně najevo a není pro něj problém si s dospělým člověkem poradit. Když je ale někdo vítán, je to zároveň i jeho kamarád. Pro děti má obrovskou dávku trpělivosti a naprosto věří v úsudek svého pána. Protože je to plemeno velké, je určitě na místě návštěva kynologického cvičiště, kde se pes naučí základní poslušnost a kde i jeho pán získá nezbytné informace, jak být pánem dobrým. Věříme, že povahově opravdu špatných psů jakéhokoli plemene je od přírody velmi málo, ale nesprávné zacházení a neuvážené zvýraznění genetických vlastností může vše naprosto zkazit.

No a tak my máme doma skvělou černyšku Lady, která bezvadně doplňuje naše čtyři knírače a kocoura. Všichni naši známí si ji oblíbili. My ji milujeme a  ona nám to vrací, věříme jí a ona stoprocentně důvěřuje nám, což nejlépe dokázala při odchovu neskutečného počtu 15 štěňat při svém prvním vrhu. Ale o nich už v jiné kapitole.

 

 

zpět

Poslední aktualizace:

1.1.2017

 

Zpracoval: dvoreva