Chovatelská stanice FCI

Z JABKENICKÝCH DOUBKŮ

Zdeněk a Eva Dvořákovi, 294 45 Jabkenice 167

tel: 602 969 133, 606 612 485   e-mail: dvoreva@seznam.cz   www.doubka.cz   

Plemena (Tierrassen)

Knírač malý černostříbřitý (Zwergschnauzer schwarz-silber)
Ruský černý teriér (Russische schwazer Terrier)
Mainská mývalí kočka (Maine-coon Katze)

O nás (über uns)

Začátky (Start)
Naše zvířata (Unsere Tiere)
Aktuality (Neue)
Odchovy (Nachzucht)
Štěňata (Welpen)
Fotoalbum (Photos)
Kontakt
Odkazy (Links)

 

 

Ruský černý teriér  (změna názvu i standardu od 10/2010)

Historie chovu

Začátky ve šlechtění černého ruského teriéra se uvádí od roku 1947, kdy v tehdejším Sovětském svazu po 2. světové válce prudce klesl počet psů služebních plemen. Úkolu vyšlechtit nové plemeno psů se zhostila Centrální škola služební kynologie a šlechtitelská stanice Rudá hvězda, sídlící nedaleko Moskvy. Důležité bylo to, aby psi nového plemene byli tvrdí a vyrovnaní, použitelní k ostraze a odolní vůči tvrdým klimatickým podmínkám, které v Rusku panují.

Nelehkého úkolu se ujali generálmajor Medveděv a Ilin. Soustředili do Ruské hvězdy zbytky služebních psů - velkého knírače, rotvajlera a erdelteriéra, také novofunlandského psa. Po masovém křížení se ve vrzích začali objevovat mohutní černí potomci s ideálním osrstěním.

Není známo, kolik jiných plemen bylo do tohoto křížení zapojeno, ve vrzích se objevovala štěňata s bílými i hnědými znaky, neplnochrupá i s nepravidelným skusem nebo kryptorchidi. Velmi tvrdou selekcí koncem 50. let se začalo chovat pouze na bezvadných jedincích.

Poprvé byl černý teriér představen v roce 1955 na Všesvazové zemědělské výstavě v Moskvě, kde sklidil obrovský obdiv a zájem kynologické veřejnosti. A také zlatou medaili a diplom speciální výstavy, což v této době bylo to nejvyšší ocenění, jaké mohla šlechtitelská stanice získat. Od roku 1981 se černí teriéři objevují i na kynologicky významných akcích v Evropě, kde získávají řadu nejvyšších ocenění, a tak stoupá jejich obliba u chovatelů. V tomto roce byl také vypracován a schválen centrální standard. Mezinárodní kynologickou federací FCI byl černý ruský teriér zařazen mezi teriéry do skupiny 3 pod č. 327. Jelikož se však svojí konstitucí a strukturou srsti podobal více knírači, příp. flanderskému buvierovi, byla v roce 1996 přijata druhá varianta navrženého standardu i s úpravami a černý teriér byl přeřazen do skupiny 2 mezi knírače, molosoidy, pinče a švýcarské pastevecké psy.

 

FCI standard č. 327

 

RUSKÝ ČERNÝ TERIÉR

(Russkiy Tchiorny Terrier)

 

PŘEKLAD FCI: Dr. E. Yerusalimsky, O. Kornienko. Revised by Renée Sporre-Willes/ Original version: (EN).

 

PŮVOD: Rusko

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLU STANDARDU: 13. 10. 2010

POUŽITÍ: Pracovní pes, hlídací pes, sportovní a společenský pes.

KLASIFIKACE:       Skupina 2 – pinčové, knírači, molossoidní plemena, švýcarští pastevečtí psi a honáčtí psi.

 

Sekce 1.4 – Pinčové a knírači
Pracovní zkoušky volitelně.

 

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Ruský černý teriér byl vyšlechtěn v Rusku mezi lety 1940 a 1950 selektivním křížením plemen rotvajler, velký knírač, erdelteriér a novofundlandský pes. Velký knírač je považován za zakladatele plemene. Počáteční chov byl pod dohledem vojenské kynologické školy poblíž Moskvy, v chovatelské stanici "Rudá hvězda". Cílem tvůrců tohoto plemene bylo vyšlechtit velkého, odvážného, silného a zvládnutelného pracovního psa s výrazným ochranářským instinktem, psa, který by mohl být používán pro rozličné druhy služby a dobře přizpůsobivého různým klimatickým podmínkám. Plemeno bylo uznáno FCI v roce 1984.

CELKOVÝ VZHLED: Ruský černý teriér je mohutný pes nadprůměrné výšky, velmi atletické postavy, robustního typu a pevné konstituce. Toto plemeno má masivní kostru a silné svaly. Je to symetrický pes s výraznou hlavou, kompaktním tělem a objemným, hlubokým hrudníkem. Pohlavní výraz je jasně definován.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla je mírně delší než výška v kohoutku, u fen nepatrně výrazněji. Hloubka hrudníku by neměla být menší než polovina kohoutkové výšky. Délka hlavy by neměla být menší než 40% výšky psa v kohoutku. Tlama je mírně kratší než mozkovna.

POVAHA A TEMPERAMENT: důstojný a sebevědomý pes, dobře ovladatelný ve všech situacích. Vyžadují-li to okolnosti, neprodleně zaujímá aktivní-obranný postoj, ale rychle se zklidní, jakmile ohrožení pomine. Toto plemeno je atraktivní, přívětivé, má ohromnou vytrvalost, je nenáročné, inteligentní a přátelské. Velmi dobře se přizpůsobuje výcviku a různým klimatickým podmínkám, je to pracovitý a spolehlivý pes.

 

 HLAVA

MOZKOVNA: Hlava by měla být v poměru k tělu, i když velká, masivní a dlouhá.

Lebka: Přiměřeně široká s plochým čelem. Horní linie mozkovny je rovnoběžná s horní linií tlamy. Nadočnicové oblouky a týlní kosti jsou středně výrazné.

Stop: Viditelný, ale ne ostrý.

 

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Velká a černá.

Tlama: Silná, široká a lehce kratší než mozkovna. Čenich je široký u kořene a zužuje se mírně ke špičce nosu. Knír a brada zdůrazňují objem a dávají tlamě obdélníkový, tupý vzhled.

Pysky: Silné, dobře pigmentované a těsně přiléhající. Retní ráfky tmavé.

Čelisti/Zuby: velké, bílé zuby, které jsou uloženy těsně vedle sebe, dolní řezáky jsou umístěny v řadě. Plný chrup (42 zubů). Nůžkový skus.

Líce: Suché lícní kosti se zaoblenými, ale ne vystupujícími lícemi.

Oči: Středně velké, oválné, hledící zpříma, tmavé barvy. Oční víčka suchá, pevná a černá.

 

Uši: Zavěšené, nasazené vysoko a symetricky po obou stranách hlavy. Středně velké, trojúhelníkového tvaru. Přední okraj ucha těsně přiléhá k lícím psa. Kůže ucha je pevná, bez záhybů.

 

KRK: Silný, svalnatý a suchý. Délka krku je přibližně rovna délce hlavy. Krk je nesen pod úhlem 40 – 45° ke hřbetní linii. Šíje je silná a dobře vyvinutá.

 

TĚLO: Masivní, hluboké a objemné, dobře vyvážené.

Hřbetní linie: mírně se svažující od kohoutku ke kořeni ocasu.

Kohoutek: Vysoký a dobře vyvinutý, výraznější u psů než u fen.

Hřbet: Silný, rovný a svalnatý. Čistá délka hřbetu je rovna ½ délky hřbetu naměřené od kohoutku ke kořeni ocasu (druhou ½ tvoří bedra viz. níže).

Bedra: široká, krátká, svalnatá a mírně klenutá. Jejich délka tvoří ½ délky hřbetu.

Záď: široká, svalnatá, mírně spáditá a středně dlouhá.

Hrudník: Hluboký, dlouhý a široký s lehce klenutými žebry. Tvar hrudníku (v průřezu) je oválný. Prsní kost je dlouhá a přední část hrudníku mírně rozšiřuje ramenní klouby a je dobře osvalená.

Spodní linie a břicho: Spodní linie je na stejné úrovni jako loketní kloub nebo mírně pod. Břicho je mírně vtažené, slabiny jen mírně vyvinuté.

 

OCAS: Silný u kořene a vysoko nasazený. Při pohybu je ocas nesen zvesela, ale kořen ocasu nemá sklon přes záď (veverčí ocas). V zemi původu se ocas tradičně kupíruje. Nekupírovaný ocas by však neměl mít žádný vliv na hodnocení jedince. Vhodnější tvar pro nekupírovaný ocas je šavle či srp.

 

 

KONČETINY

 

HRUDNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu rovné a rovnoběžné. Vzdálenost od loketní kosti psa k zemi je rovna 50-52% výšky psa v kohoutku.

Lopatka: Dlouhá a široká. Úhel mezi lopatkou a ramenní kostí je přibližně 100°.

Nadloktí: Svalnaté a ne kratší než lopatka.

Loket: Přiléhající k tělu.

Předloktí: rovné, silné a kulaté kosti. Z bočního a čelního pohledu svislé.

Záprstí (Nadprstí): Krátké, masivní a při bočním pohledu mírně šikmé.

Tlapy: velké, kompaktní a kulatého tvaru. Drápy a polštářky jsou černé.

 

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné, šířeji postavené než přední končetiny. Při pohledu z boku v mírném postavení za psem.

Stehno: středně dlouhé, mírně nakloněné, široké a s dobře vyvinutým, objemným svalstvem.

Kolena: dobře zaúhlená.

Lýtka: Ne kratší než stehna.

Nárt (Zadní nadprstí): Silné, nízké a svisle postavené, bez paspárků.

Tlapy pánevních končetin: Poněkud menší než přední tlapy s tendencí k oválnému tvaru. Drápy a polštářky jsou černé.

 

POHYB: Volný a dobře vyvážený s hladce ohybnými klouby. Typickým pohybem je energický klus s dlouhým krokem, který vychází z mocného odrazu zadních končetin, které v pohybu dosahují až k předním končetinám. Horní linie by měla zůstat pevnou.

 

KŮŽE: těsně přiléhající, v dobré kondici, bez záhybů nebo volné kůže, pružná, rovnoměrně pigmentovaná.

 

OSRSTĚNÍ:

Srst: Hrubá a hustá srst s podsadou. Skládá se z hrubé, husté, lehce zvlněné krycí srsti a měkké, krátké a husté podsady. Svrchní srst pokrývá celé tělo. Délka přírodní a nestříhané srsti je 5 – 15 cm. V partii hlavy velmi dobře vyvinutá srst, tvořící bohaté obočí, vousy a bradu.  

 

Končetiny jsou pokryty hustou a dlouhou srstí.

Střihová úprava do správného tvaru je nezbytná.

Zastřižená srst by měla umocňovat znaky silného a sebejistého psa a v žádnem případě by neměla být příliš dekorativní. Srst je nejdelší na nohou a v okolí tlamy. Střih by měl akcentovat mohutnou hlavu s plochým čelem, dobře klopené uši, silný krk a dobře stavěné, silné tělo psa.

 

Barva: černá. Je přípustná černá se zanedbatelným mísením  menšího množství šedých chlupů. (Příměs šedých chlupů nesmí pokrývat více než 1/3 povrchu celého těla).

 

VÝŠKA A VÁHA:

Požadovaná výška v kohoutku:         

Psi:           72 - 76 cm, ale ne méně než 70 cm a ne více než 78 cm.

Feny:        68 - 72 cm, ale ne méně než 66 cm a ne více než 74 cm.

Mírně vyšší jedinci jsou tolerováni za předpokladu harmoničnosti a vynikajícího plemenného typu.

Hmotnost:

Psi:      50 – 60 kg.      Feny:  45 – 50 kg.

           

 VADY:

Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být hodnocena jako vada, stupeň jejího ohodnocení musí předně vycházet ze stupně této vady a jejího vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa a vlivu na jeho schopnosti plnit své tradiční pracovní poslání.

 

·         Zaoblená lebka.

·         Nedostečně pigmentované pysky.

·         Řezáky v dolní čelisti nestojící pravidelně v řadě. Malé, nevyvinuté řezáky.

·         Kulaté oči, šikmo nebo úzce uložené.

·         Příliš krátký a nedostatečně osvalený krk. 

·         Málo výrazný kohoutek

 

 

·         Prověšená páteř nebo úzká záda.

·         Příliš úzká nebo dlouhá bedra, nedostatečně osvalená.

·         Příliš strmá ramena.

·         Příliš krátké předloktí.

·         Vytočené nebo vtočené lokty.

·         Vbočené nebo vybočené končetiny.

·         Hlezna vbočená, vybočená či srpovitá.

·         Do stran se vystavující končetiny při klusu – rozptýlený klus.

·         Měkká nebo hladká krycí srst.

·         Narezlé stínování krycí srsti.

·         Absence podsady.

 

VÁŽNÉ VADY:

·         Odchylka od typického pohlavního výrazu.

·         Bázlivost či zvýšená dráždivost.

·         Krátká nebo lehká v typu hlava.

·         Viditelné třetí víčko nebo světlajší oko.

·         Vodorovná nebo příliš strmá záď.

·         Hrudník mělký nebo krátký.

·         Ocas překlopený nad záď – veverčí ocas.

·         Nerovná předloktí.

·         Těžkopádný, vázaný či jinak omezený pohyb.

·         Jemná krycí srst.

 

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

·         Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.

·         Všichni psi, kteří zjevně vykazují fyzické či povahové abnormality musí být diskvalifikování.

·         Veškeré závažnější odchylky, ovlivňující původní určení plemene.

·         Jiné zbarvení čenichu než černé.

·         Světlé nebo jinobarevné oči.

·         Jakákoli odchylka od nůžkového skusu nebo absence zubu.

·         Hladká krycí srst, nedostatek ozdobné srsti na hlavě, hrudníku a končetinách.

·         Jakékoli jiné zbarvení než dané popsané.

·         Bílé skvrny nebo znaky.

·         Jasně ohraničená místa s šedými chlupy.

 

POZN.: Psi musí vykazovat normálně vyvinutá varlata zřetelně zcela uložená v šourku.

 

zpět

Poslední aktualizace:

1.1.2017

 

Zpracoval: dvoreva